Vratio sam se sa odmora krajem prošle sedmice i već par dana se suočavam sa ovom poteškoćom.
A verujem da se velika većina sa ovim susretala ili i dalje susreće, jer ponovni početak rada nakon odmora, povratak radnim obavezama i nastavak svakodnevnih navika može biti izazovan iz nekoliko razloga.
Bio sam majkom i decom van zemlje desetak dana i svesno odlučio da ovo bude jedan od onih neaktivnih odmora. Ključne reči: banja, bazeni, kupanje, uživanje, hrana, porodica, društvo, bez telefona, bez fizičkih aktivnosti, bez mentalnih aktivnosti, duže spavanje, i slično.
I uspeo sam.
Nula pretrčanih kilometara.
Nula pročitanih stranica knjige.
Spremanje hrane i dobijenih 3 kg viška.
Sati i sati provedeni uživajući sa mojom decom.
Čak je i korištenje telefona bilo ispod 2 sata dnevno, što je podrazumevalo samo komunikaciju sa ženom, povremeno igranje video igrica na telefonu sa klincima, te blejanje i skrolanje pa društvenim mrežama.
Na LinkedIn nisam ni ulazio do danas, jer je za mene to posebna mreža i zahteva potpunu pažnju.
K’o što bi neki rekli: “pustio mozak na pašu”
Možda malo i previše, jer evo već poslednjih 5-6 dana se malo mučim da se vratim svojim ustaljenim navikama.
Zbog čega je to tako? Evo nekih objašjenja:
Promena rutine – tokom odmora naša dnevna rutina se značajno menja, neke stvari za koje nemamo vremena radimo duže nego uobičajeno. Spava se duže, obroci su u različitim vremenima i slično, te kada se vratimo nazad na posao ovo može predstavljati šok za nas.
Prekid navika – malo vremena ili skoro nimalo se posvećujemo našim redovnim i zdravim navikama, poput čitanja, vežbanja, i drugo. Ponovno uspostavljanje ovih navika zahteva trud i disciplinu, što može biti izazovno.
Psihološka tranzicija – odmori su tu da pruže mentalni predah od svega, ponajviše od posla. Te stoga psihološka promena nazad u radni režim može biti teška. Potrebno se pripremiti i prilagoditi, što nije trenutni proces.
Odmor i povratak sa istog može dovesti do smanjenja motivacije i suočavanja sa nagomilanim obavezama na poslu. Naše svakodnevne obaveze mogu nam izgledati dosadno i neprivlačno, što dovodi to smanjenja motivacije kada se vratimo sa odmora.
A povratak poslu, nepročitanom mailovima, zadacima, rokovima, može biti zastrašujuće, te osećaj da se sve mora nadoknaditi može dovesti do stresa i anksioznosti.
Šta uraditi da do ovoga ne dođe? Kako se suočiti sa ovim izazovima?
Postepeno se prilagodite. Olakšajte sebi tranziciju.
Počnite malo po malo rešavati svoje obaveze.
Počnite sa najvažnijim zadacima. Odredite prioritete.
Postepeno se vratiti vašim redovnim navikama. Svaki drugi dan ili svaki dan po malo. Npr: trčanje svaki drugi dan po 5k ili svaki dan po kilometar dva. Ovo je individualno, zavisi od vašeg stanja.
Ne treba očekivati da ćete odmah biti na vrhuncu produktivnosti. Budite realni po pitanju ostvarivanja vaših ciljeva i realizacije vaših zadataka i obaveza.
Nastavite voditi brigu o sebi. Spavanje, zdrava ishrana i vežbanje će vam pružiti veći nivo energije.
Ako znate i razumete razloge koji stoje iza poteškoća povratka poslu i obavezama nakon odmora, te ako učinite neke od ovih preporuka, možete učiniti povratak sa odmora lakšim i manje stresnim.
Šta još možete preporučiti da se lakše vratimo u radni mod nakon odmora?