Uđite u tuđe cipele. Sagledajte stvari iz više uglova. Koristite perceptualne pozicije. Dobićete drugu perspektivu, tj. druge perspektive.
Perceptualne pozicije su jedan od modela u neuro lingvističkom programiranju.
NLP polazi od toga da događaji sami po sebi nisu ni dobri ni loši, već da im mi dajemo smisao svojim pogledom na njih. Vještina sagledavanja događaja iz 3 različite perceptualne pozicije daje nam fleksibilnost u ponašanju i mogućim reakcijama na različite događaje.
Opis istog događaja iz 3 perceptualne pozicije je osnova mudrosti.
- perceptualna pozicija
Ovo je pozicija u kojoj se 99% populacije nalazi 99% vremena – „pogled na svet“ iz sopstvene perspektive – gledamo sopstvenim očima, slušamo sopstvenim ušima.
Ovo je naše sopstveno gledište (poznato u NLP-u kao „prva pozicija“). Ovo je dobra pozicija da budete u kontaktu sa svojim osećanjima i da se zalažete za svoje interese. Neki ljudi nikada ne napreduju dalje od toga.
- percpetualna pozicija
Kada u NLP-u kažemo da smo u 2. poziciji, onda situaciju gledamo, čujemo i osećamo iz pozicije sagovornika. U ovoj poziciji na situaciju gledamo kroz „mapu sveta“ sagovornika.
Ovo predstavlja stav druge osobe („druga pozicija“). Ako se stavite u kožu druge osobe, veća je verovatnoća da ćete razumeti kako vas vide i koja su njihova osećanja i motivacije. Ovo su dodatne informacije koje ne možete dobiti ako ostanete zaglavljeni u svom gledištu
- perceptualna pozicija
Ovo je pozicija neutralnog posmatrača ili „malog marsovca“. Reč je o čisto deskriptivnoj poziciji u kojoj nismo zainteresovani i lično upleteni u ono što se događa. Deskriptivna (opisna) pozicija znači da ne obuhvata naše interpretacije onoga što vidimo i čujemo.
Ovo je tačka gledišta odvojenog posmatrača („treća pozicija“). Dobra pozicija da se odvojite od emocija situacije i steknete nepristrasan pregled. Sa ove pozicije možete posmatrati interakcije između sebe i drugih kao cijelog sistema. Možete videti kako reagujete kada nešto urade, i obrnuto.
Perceptualne pozicije su veoma korisno sredstvo za sticanje novih perspektiva u svim vrstama situacija.
Zašto su perceptualne pozicije toliko važne?
Promenom svoje perceptualne pozicije, pokazujete svoju fleksibilnost na krajnji način. Biće vam predstavljena drugačija mapa sveta ako zauzmete položaj muve na zidu.
Zauzimajući druge perspektive možete dobiti više empatije (druga pozicija), jasne objektivne povratne informacije (treća pozicija) i druge korisne informacije. U stvari, budući da možemo da posmatramo iz više perspektiva, toliko smo fleksibilni da čak i sebi dajemo optimalnu povratnu informaciju.
Mudrost je… zauzeti sve tri perceptualne pozicije. – DŽon Grinder
Nekima možete biti teško ući u druge perceptualne pozicije, može biti teško da se saosećaju sa drugima. Tada pokušajte sledeće: Postavite sebi pitanje „KAO DA?“. Pokušajte da se pretvarate, kao da ste neko. Npr, kao da ste dete koje je obuklo haljinu princeze i odjednom se pojavila princeza. Kao da…
Možete pogledati kroz njihove naočare. Čisto radi perspektive.
Ideja koja stoji iza perceptualnih pozicija je da ako nešto posmatrate sa više različitih gledišta, možete dobiti dodatne informacije koje vam daju osnovu za donošenje mudrih izbora.
Ovo je najkorisnije u poboljšanju odnosa, posebno u pomaganju sebi i drugima da se nosite sa „teškim“ ljudima. Ili onim trenucima kada vaši najbliži – iako ih volite – mogu da urade ili kažu nešto što vas zaista pogađa ili nešto sa čime se teško nosite.
Usredsrediti se na trenutak na tu tešku osobu i sjetiti se da svako ima drugačiju „mapu sveta“.
Perceptualne pozicije su način za sticanje novih informacija o vezi, unošenje korisnih promjena u svoju unutrašnju reprezentaciju druge osobe kako bismo se snalažljivije sa njima nosili i istovremeno sticali dodatnu samosvest.
Više o percpetualnim pozicijama možete poslušati u 6. epizodi podcasta Sidrenja, kojoj možete pristupiti na sledećem linku: https://anchor.fm/sidrenje/episodes/6–epizoda—Perceptulne-pozicije-e1ff7fo